BIOPALIWA
WYKŁAD Biomasa jako żródło energii. Rodzaje biomasy. Uprawy roślin energetycznych. Potencjał i wykorzystanie biomasy w transporcie, energetyce oraz ogrzewnictwie. Surowce do wytwarzania bioetanolu i biobutanolu. Metody odwadniania alkoholi. Surowce do produkcji biodiesla. Technologie wytwarzania biodiesla. Biopaliwa a środowisko. Spalanie i współspalanie biopaliw z paliwami konwencjonalnymi i odpadami, piroliza, zgazowanie. Produkty termicznej konwersji biomasy i ich wykorzystanie. Fermentacja metanolowa, etanolowa, butanolowa. Podstawy prawne stosowania biopaliw do napędu silników beznzynowych i diesla. Wiadomości ogólne dotyczące właściwości biopaliw. Biopaliwa a środowisko.- Prowadzący: dr inż. Anna Klepacz-Smółka
- Prowadzący: dr inż. Joanna Marszałek
- Prowadzący: dr inż. Radosław Ślęzak
Fizykochemia środowiska laboratorium
- Prowadzący: dr inż. Anna Antecka
Podstawy Efektywności Energetycznej Budynków
- Prowadzący: dr inż. Anna Wieprzkowicz
Spalanie i konwencjonalne źródła energii
- Prowadzący: dr inż. Radosław Ślęzak
OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
Regulacje prawne Ocen Oddziaływania na Środowisko (OOS) - akty prawne normujące procedury OOS, Rodzaje przedsięwzięć wymagających oceny - przedsięwzięcia dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest obowiązkowe, przedsięwzięcia, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane. Pojecie, forma, elementy decyzji administracyjnej i postanowienia. Weryfikacja decyzji i postanowień. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - postępowanie w sprawie wydania, tryb, strony, terminy. Zakres, forma i rola raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Zakres i szczegółowość informacji przyrodniczych w raporcie OOS. Procedura OOS dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na obszary Natura 2000. Normy zawarte w Dyrektywie 92/43/EWG (dyrektywie siedliskowej), Prawie ochrony środowiska, ustawie o ochronie przyrody. Przeglądy ekologiczne - zakres i metodyka sporządzania. Raport o oddziaływaniu na środowisko a przegląd ekologiczny. Problematyka studium zagospodarowania przestrzennego gminy - aspekt prawny, socjologiczny, ekonomiczny, przyrodniczy, kulturowy itd. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz prognoza wpływu skutków ustaleń planu na środowisko przyrodnicze, dokumentacja ekofizjograficzna, proces inwestycyjny w planowaniu przestrzennym a problematyka ochrony środowiska, problemy współczesnego warsztatu planowania przestrzennego. Udział społeczeństwa w procedurze OOS, dostęp do informacji o środowisku. Obowiązki organów administracji w zakresie udostępniania informacji o postępowaniu w sprawie OOS. Zasady udziału społeczeństwa w sprawach dotyczących środowiska.
- Prowadzący: dr inż. Jarosław Sowiński
Komputerowe projektowanie instalacji o strukturze sieciowej
Instalacje komunalne, ich rodzaje oraz zasady działania. Sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Sieci gazowe. Sieci ciepłownicze. . Podstawowe elementy infrastruktury. Wewnętrzne i zewnętrzne elementy sieci. Zasady rozmieszczania wewnętrznych elementów sieci, Teoria eksploatacji wybranych rodzajów sieci komunalnych. Wprowadzenie do teorii eksploatacji. Wybrane elementy teorii niezawodności. Zagadnienia bezpieczeństwa w układach sieciowych. zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych. Metodyka eksploatacji układów sieci. Organizacja eksploatacji i zarządzanie eksploatacją. Planowanie kosztów Optymalizacja i efektywność procesów eksploatacji sieci. PROJEKT Głównym celem zajęć projektowych jest zapoznanie studentów z komputerowymi metodami projektowania instalacji komunalnych o strukturze sieciowej. Zajęcie są prowadzone w pracowni komputerowej. W czasie ich trwania studenci zapoznają się z działaniem programów komputerowych służących do tego celu rozwiązując zadania przykładowe. w trakcie zajęć studenci wykonują projektu złożonej sieci odprowadzania wód opadowych i analiza jej zachowania w sytuacjach awaryjnych,w sytuacjach zmienności przepływów wraz z uwzględnieniem elementów optymalizacji. Ćwiczenia Testowanie różnych przypadków przepływów w infrastrukturze sieciowej przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Inne Wykonanie w grupach opracowań dwóch zagadnień, w trakcie pracy przewidziane są dwukrotne obowiązkowe konsultacje.
- Prowadzący: dr inż. Jarosław Sowiński
Techniki ochrony powierzchni ziemi i zasobów przyrody
- Prowadzący: dr inż. Mariia Sobulska